Historia Wałcza

Na historię Wałcza składają się głównie zmagania polsko-niemieckie. Początkowo pomorski, a później wielkopolski gród, pod koniec XIII w. został opanowany przez Brandenburczyków. W I poł. XV w. powrócił do Polski. W 1426 r. miasto zaszczycił wizytą Władysław Jagiełło. Ważną datą w historii Wałcza był rok 1618, w którym sprowadzili się tutaj jezuici.

W 1662 r utworzyli kolegium, które dzięki wysokiemu poziomowi nauczania zyskało nazwę Ateny Wałeckie. W 1939 r. wojska hitlerowskie ruszyły stąd na Wielkopolskę, a pod koniec wojny rozegrały się ciężkie boje o Wał Pomorski. Miasto również i dzisiaj ma częściowo wojskowy charakter, ponieważ stacjonuje w nim garnizon.

noclegi Krajno

Za sprawą organizacji ruchu opartej na ulicach jednokierunkowych turysta, który chce dotrzeć do centrum będzie musiał poznać całe miasto. Śródmieście rozciąga się na wysokim wzniesieniu pomiędzy jeziorami, zwanym dawniej Górką Burmistrzowską. Na samej górze, przy niewielkim rynku (pl. Wolności), wznosi się neorenesansowy ratusz oraz neogotycki kościół św Mikołaja. Ozdobą jednonawowej świątyni z transeptem (1865 r.) jest wysoka wieża z hełmem wiciowym. Wyposażenie wnętrza, choć współczesne, również zasługuje na uwagę.